Problematyka naukowo-badawcza i jej aplikacje w przemyśle i budownictwie koncentrują się wokół badań laboratoryjnych materiałów i wyrobów budowlanych, określania ich cech fizycznych, chemicznych i mechanicznych. Badania prowadzone są w odniesieniu dl1o farb, pap, posadzek, wyrobów ceramicznych, cementopochodnych i izolacyjnych oraz spoiw cementowych, domieszek chemicznych i dodatków mineralnych do betonu, betonów wysokiej wytrzymałości, betonów ze zbrojeniem zwykłym i rozproszonym.

Badaniom sprzyja dobrze wyposażone laboratorium w prasy hydrauliczne i sprzęt specjalistyczny do badań wodoszczelności, ścieralności materiałów i przyczepności
do podłoży. Zespół opanował nowoczesne techniki badań, m.in. mikroskopię skaningową
i badania rentgenostrukturalne.

Wykonuje sięl2 prace projektowe i diagnostyczne cech budowli i ich elementów konstrukcyjnych dla fundamentów pod maszyny, budowli elektrowni i elektrociepłowni, kominów stalowych i żelbetowych, elementów lekkiej obudowy z blach fałdowych, konstrukcji drewnianych zwykłych, klejonych i wzmacnianych cięgnami stalowymi, ścian i murów
z cegieł i prefabrykatów drobnowymiarowych i wielkowymiarowych.l3

Prowadzone są badania właściwości cieplno-wilgotnościowych przegród zewnętrznych
i materiałów o podwyższonej izolacyjności w aspekcie wymagań norm krajowych
i zagranicznych, przepływu i wymiany ciepła z otoczeniem, dostosowywania do systemów wentylacyjno-grzewczych z uwzględnieniem zjawisk biologicznych towarzyszących niewłaściwej eksploatacji pomieszczeń.

Rozwinięte są prace badawcze nad wpływem warunków środowiskowych na zachowanie się budynków wielkopłytowych, trwałość i niezawodność konstrukcji. Rozpatruje się również zagadnienia remontowe związane z eksploatacją budynków wielkopłytowych.